2 złote 1934 r. z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego

Czy wiesz, że…

2 złote 1934 r. z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego (ur.1867-1935) to  jedna z najbardziej popularnych monet, która zasila zbiory większości kolekcjonerów. 2  zł było monetą obiegową od 14.12.1934 r. Wykonana została ze srebra o próbie 750, nakładzie 10 425 000 szt., średnicy 22 mm, wadze 4,4 g.  Wycofana  z obiegu w październiku 1939 r., w miesiąc po rozpoczęciu II wojny światowej. Ostatecznie zniknęła z użytku w 1940 r. Była ona przechwytywana i gromadzona, a następnie przetapiana na srebro i wywożona do III Rzeszy przez okupanta.

Aktualnie, na byłych terenach II Rzeczypospolitej, jest to dość często znajdowana moneta w ziemi przez osoby posługujące się wykrywaczem metalu. Na dawnych terenach pruskich sprawa wygląda nieco gorzej. Niepisaną zasadą żołnierzy było zabieranie na pamiątkę monety z państwa, w którym przebywał lub brał  udział w walkach.

Monety, te gubione były sporadycznie przez żołnierzy niemieckich, którzy przybywali do swoich domów na urlopy wypoczynkowe lub zdrowotne. Większe ilości znajduje się w miejscach, o których poszukiwacze mówią tzw. zrzuty. Zdarzenia te miały miejsce pod koniec II wojny światowej. Po przerwaniu linii frontów żołnierze niemieccy uciekając w popłochu, porzucali zbędne wyposażenie, gubili przedmioty osobiste  w tym różne monety.

Wielu z nich degradowało się przed pójściem w sowiecką  niewolę. Wyrzucali odznaczenia, nieśmiertelniki (zwłaszcza jednostki policji i SS), aby uniemożliwić identyfikację z tymi zbrodniczymi formacjami. Zazwyczaj są to miejsca przy głównych drogach, leśnych duktach i przypadkowe miejsca w lesie gdzie można natrafić m.in. na srebrną 2 złotówkę z wizerunkiem Piłsudskiego. 

piłsudzki 1