Techniki szukania. cz1

Pod tym pojęciem kryję się wiele zagadnień i niby wszyscy wiedzą wszystko, ale nie tak do końca – jak mawia mój przyjaciel detektorysta z wieloletnim doświadczeniem.

 

Zacznijmy od tego że każdy wykrywacz jest inny – jak ludzie.  Pamiętajmy że czasem starszy, nie znaczy gorszy, wielu znawców tematu mówi, że to co namierzysz starym „Smętkiem”  (wiemy o jaki wyrywacz chodzi 😉 to te nowe za parę tysięcy, mogą pomarzyć i jest prawda.

Większość nowych wykrywaczy jest nastawiona na tzn. drobnice, lubimy zbierać monety, guziki i drobne ozdoby, zgubione albo wyrzucone kiedyś na śmietnik. Często to było jakieś gnojowisko, które potem zostało rozwiezione na polu, a my teraz przechodzimy jakąś euforie, jak znajdziemy coś z epoki.

Wracając do techniki szukania, musimy poznać nasz detektor i to jest kluczowe jeśli chcemy mieć wyniki, tylko ignorant myśli, że włączy i zacznie chodzić, oczywiście to zadziała, ale efekty mogą być słabe, potem patrzymy na naszego kolegę, który wyciąga nam fanty z przed nosa, a my się wkurzamy i myslimy że jak kupimy inny, często droższy wykrywacz – to on zrobi za nas całą robotę, a to tak nie wygląda.

Efekty mają Ci, co poznali swój sprzęt i umieją go słuchać.

Dlatego zainteresujmy się naszym wykrywaczem i wyciśnijmy z niego wszystko co sie da, a nie tylko 30% jego możliwości! – jak to bywa zazwyczaj.

Możliwości i ograniczenia.

Przy pierwszym uruchomieniu detektora, zawsze ustawiamy poziom gruntu i to jest najważniejsze ustawienie w wykrywaczu! Aby dokładnie zniwelować wpływ gruntu, musisz znaleźć miejsce, w którym nie ma metalu. Przed przystąpieniem do procedury niwelacji, poruszaj sondą, aby sprawdzić, czy nie ma tam żadnych metalowych celów. Znajdź czysty obszar i przystąp do niwelacji. Można tego dokonać automatycznie naciskając spust lub manualnie, jeśli pracujesz w trybie wszystkich metali. Oczywiście zależy od opcji wykrywacza.

Po skończonej procedurze, poruszaj kilka razy sondą, by sprawdzić, czy gleba nie generuje zbyt silnego sygnału dźwiękowego. Najlepiej to zrobić w trybie wszystkich metali lub przy dyskryminacji ustawionej na O. Oczywiście zależy od opcji wykrywacza.

Ewentualnie możesz skorzystać ze spustu PinPoint celem sprawdzenia danego miejsca. Jeśli reakcja jest słaba lub zerowa, niwelacja wpływu gruntu się udała.

Gratulacje, masz już ustawiony grunt.

Jeśli wciąż zauważalna jest reakcja, w miejscu niwelacji mógł być obecny metal, więc znajdź inne miejsce i spróbuj ponownie. Jeśli nie możesz znaleźć miejsca do przeprowadzenia niwelacji wpływu gruntu, nie próbuj dalej. Delikatnie dostój swój wykrywacz z ostatnich ustawień.

W większości obszarów ustawienie niwelacji wpływu gruntu pozostanie zadowalające przez długi czas po przeprowadzeniu procedury. Jeśli jednak naruszono glebę kopaniem lub dosypaną ziemią, lub jeśli znajdujesz się na geologicznie złożonym miejscu często występującym na obszarach poszukiwania złota, może być konieczne częste przeprowadzanie procedury niwelacji gruntu, by nadążyć na zmieniającymi się warunkami gleby.

Podczas niwelacji wpływu gruntu, ustawienie fazy gruntu pojawi się na moment na wyświetlaczu LCD. (jesli masz taką opcję w wykrywaczu)

Ogólnie rzecz biorąc, gleby piaszczyste lub żwirowe zazwyczaj
dają odczyt w granicach 75-95, jasne iły i gliny w granicach 50-80, a czerwony gliny  35-55. Innymi słowy, im bardziej gleba jest zwietrzała i utleniona, tym niższy numeryczny odczyt.

Teraz sprawdź i naucz się jak twój wykrywacz dyskryminuję, odczytuję głębokość  i jaką prędkością przemiatania ma najlepsze efekty.

Oczywiście każdy wykrywacz jest inny  – pamiętacie!, a malkontenci tu się odezwą i powiedzą, że upraszczamy tą teorię do minimum –  i mają rację, ale z drugiej strony komu ten artykuł jest potrzebny, specjaliście czy amatorowi, a może tym co myślą że wiedzą, a nie wiedzą:)

DYSKRYMINACJA –  oznacza możliwość ignorowania przez wykrywacz metalowych obiektów w wybranych kategoriach, zwłaszcza wykonanych z żelaza z dodatkiem innych metali. Znacznie ułatwia to poszukiwania na obszarze z dużą ilością śmieci. większość wykrywaczy oferuje znaczną ilość funkcji dyskryminacji, które możesz dostosować do warunków poszukiwań lub własnych preferencji. 

ODCZYT GŁĘBOKOŚCI – jeśli posiadasz to super, ale jeśli nie to tez nie tragedia, bo większość wykrywaczy zawsze jakoś pokazuje na jakiej głębokości jest przedmiot, nawet narastającym  i czystym dźwiękiem.

TESTOWANIE W POWIETRZU – sprawdź wcześniej w warunkach „powiedzmy domowych” jakie dźwięki na jakie przedmioty daje twój wykrywacz, pozwoli ci to oswoić się z dźwiękami. Czasem wyłapiesz swoje błędy ustawień.

PRĘDKOŚĆ PORUSZANIA – większość nowych wykrywaczy cechuje  się szybkością reakcji, dźwięki są wtedy dobrze separowane, a co za tym idzie słyszysz dwa różne metale które leżą obok siebie.

Daje to niezrównaną możliwość lokalizacji i identyfikacji celów otoczonych śmieciami. Pozwala także użytkownikowi na szybkie poruszanie sondą, by pokryć większy obszar bez ryzyka utraty celów. Generalnie, jeśli przeszukujesz obszar, na którym pożądane cele znajdują się na głębokości 20-25 cm, szybszy ruch sondy zbada większą głębokość i dokładniej zidentyfikuje cele. 

Analogi nie odstępują od tej teorii – można powiedzieć że są czasem szybsze niż te nowe wykrywacze. Pamiętajcie z wykrywaczu nowoczesnym muszą być specjalne układy które wyświetlą wszystkie przetworzone sygnały, a w analogu jest tylko głośnik:)

SPRAWDZANIE CELU – aby najdokładniej zweryfikować wykryty cel w przypadku większości innych wykrywaczy metali, użytkownicy zawężają ruch sondy nad celem, obchodzą go z każdej strony. Bo pamiętajcie że przedmioty mogą leżeć na płasko, ale też mogą stać na sztorc, co daję inny sygnał.

I pamiętajcie o technice przemiatania cewką nad glebą. Trzymaj sondę równolegle do ziemi, nie unoś jej pod koniec ruchu.

 

 

PŁYTKIE CELE – Płytkie cele często generują wiele reakcji. Jeśli podejrzewasz obecność płytkiego celu (5-7 cm od sondy), lekko unieś sondę i zwolnij ruchy, aż w jednym miejscu pojawi się stała, pojedyncza reakcja.
Duże płytkie cele będą powodować przeciążenie sygnału i odpowiedni sygnał dżwiękowy.

DUŻE CELE –  Jeśli wykrywacz daje sygnał wszędzie bo jest wywołany dużym obiektem, na przykład żelazną rurą, stalą zbrojeniową w betonie lub zakopaną blachą. Zazwyczaj wykrywanie małych obiektów jak monety jest niemożliwe w obecności dużych mas metalu. Pojawia się tak zwana kwestia maskowania, zwykle prawo fizyki.

Oczywiście wiele tych bardzo drogich wykrywaczy, ma algorytmy wzmacniania tych cichych słabych sygnałów i to działa lepiej lub gorzej to zapewniam cię że będziesz uciekał z takich miejsc bo ilość dźwięków jest tak wielka, że głowa puchnie:)

 

CDN….