Techniki szukania. cz1

Pod tym pojęciem kryję się wiele zagadnień i niby wszyscy wiedzą wszystko, ale nie tak do końca – jak mawia mój przyjaciel detektorysta z wieloletnim doświadczeniem.

Zacznijmy od tego że każdy wykrywacz jest inny – jak ludzie.  Pamiętajmy że czasem starszy, nie znaczy gorszy, wielu znawców tematu mówi, że to co namierzysz starym „Smętkiem”  (wiemy o jaki wyrywacz chodzi 😉 to te nowe za parę tysięcy, mogą pomarzyć i jest prawda.

Większość nowych wykrywaczy jest nastawiona na tzn. drobnice, lubimy zbierać monety, guziki i drobne ozdoby, zgubione albo wyrzucone kiedyś na śmietnik. Często to było jakieś gnojowisko, które potem zostało rozwiezione na polu, a my teraz przechodzimy jakąś euforie, jak znajdziemy coś z epoki.

Wracając do techniki szukania, musimy poznać nasz detektor i to jest kluczowe jeśli chcemy mieć wyniki, tylko ignorant myśli, że włączy i zacznie chodzić, oczywiście to zadziała, ale efekty mogą być słabe, potem patrzymy na naszego kolegę, który wyciąga nam fanty z przed nosa, a my się wkurzamy i myslimy że jak kupimy inny, często droższy wykrywacz – to on zrobi za nas całą robotę, a to tak nie wygląda.

Efekty mają Ci, co poznali swój sprzęt i umieją go słuchać.

Dlatego zainteresujmy się naszym wykrywaczem i wyciśnijmy z niego wszystko co sie da, a nie tylko 30% jego możliwości! – jak to bywa zazwyczaj.

Możliwości i ograniczenia.


Przy pierwszym uruchomieniu detektora, zawsze ustawiamy poziom gruntu i to jest najważniejsze ustawienie w wykrywaczu! Aby dokładnie zniwelować wpływ gruntu, musisz znaleźć miejsce, w którym nie ma metalu. Przed przystąpieniem do procedury niwelacji, poruszaj sondą, aby sprawdzić, czy nie ma tam żadnych metalowych celów. Znajdź czysty obszar i przystąp do niwelacji. Można tego dokonać automatycznie naciskając spust lub manualnie, jeśli pracujesz w trybie wszystkich metali. Oczywiście zależy od opcji wykrywacza.

Po skończonej procedurze, poruszaj kilka razy sondą, by sprawdzić, czy gleba nie generuje zbyt silnego sygnału dźwiękowego. Najlepiej to zrobić w trybie wszystkich metali lub przy dyskryminacji ustawionej na O. Oczywiście zależy od opcji wykrywacza.

Ewentualnie możesz skorzystać ze spustu PinPoint celem sprawdzenia danego miejsca. Jeśli reakcja jest słaba lub zerowa, niwelacja wpływu gruntu się udała.

Gratulacje, masz już ustawiony grunt.

Jeśli wciąż zauważalna jest reakcja, w miejscu niwelacji mógł być obecny metal, więc znajdź inne miejsce i spróbuj ponownie. Jeśli nie możesz znaleźć miejsca do przeprowadzenia niwelacji wpływu gruntu, nie próbuj dalej. Delikatnie dostój swój wykrywacz z ostatnich ustawień.

W większości obszarów ustawienie niwelacji wpływu gruntu pozostanie zadowalające przez długi czas po przeprowadzeniu procedury. Jeśli jednak naruszono glebę kopaniem lub dosypaną ziemią, lub jeśli znajdujesz się na geologicznie złożonym miejscu często występującym na obszarach poszukiwania złota, może być konieczne częste przeprowadzanie procedury niwelacji gruntu, by nadążyć na zmieniającymi się warunkami gleby.

Podczas niwelacji wpływu gruntu, ustawienie fazy gruntu pojawi się na moment na wyświetlaczu LCD. (jesli masz taką opcję w wykrywaczu)

Ogólnie rzecz biorąc, gleby piaszczyste lub żwirowe zazwyczaj
dają odczyt w granicach 75-95, jasne iły i gliny w granicach 50-80, a czerwony gliny  35-55. Innymi słowy, im bardziej gleba jest zwietrzała i utleniona, tym niższy numeryczny odczyt.