Techniki szukania. cz 3

Tak jak zapowiedziałem jest i część trzecia. Poznaliśmy wcześniej parę istotnych zagadnień z techniki szukania, a jak to się ma, do szukania monet? Jak się okazuję większość nas lubi stare monety, bo są pięknie wykonane i ciekawe historycznie.

Poszukiwanie monet


Poszukiwanie monet przeprowadza się zwykle w takich miejscach, jak parki, boiska szkolne, trawniki kościelne i podwórka przy domach. W większości przypadków tam, gdzie mogą być monety jest też dużo aluminiowych śmieci, jak zawleczki od puszek i kapsle, jak również kapsli stalowych i często gwoździ. Czasami trafi się też biżuteria. Zazwyczaj wykrywanie przeprowadza się z pomocą trybu  dyskryminacji, by wyeliminować żelazo i aluminiowe śmieci, choć tryb  ten sprawi, że pominiesz nieco biżuterii.

Szukając na terenie prywatnym, najpierw postaraj się o pozwolenie właściciela działki.

Większość miejsc publicznych, gdzie mogą znajdować się monety, to tereny należące do  miast, województw i szkól. Administracja i personel ochrony często mają możliwość zakazu niechcianych działań nawet. Jeśli w twoim sąsiedztwie jest klub detektorystów, ktoś zazwyczaj będzie wiedział, gdzie można używać wykrywacza, a gdzie  nie. Używając wykrywacza w miejscu publicznym, daj z siebie absolutnie wszystko. Podnoś wszystkie znalezione śmieci i wkładaj je do worka lub kieszeni – detektorysci zwsze przy okazji swojego hobby sprzątają okolice ze śmieci i jest to miłe.

W ten sposób możesz zawsze powiedzieć, że wykonujesz pracę publiczną pozbywając się śmieci, szczególnie takich mogących stanowić zagrożenie dla bawiących się dzieci.

A co z zabytkami. Na ten temat jest ostatnio głosno, ale i tak uważam że idzie w dobrym kierunku i tylko czekać jak w sposób bez stresowy będziemy chodzić a nie chować się po krzakach:).

Poszukiwanie zabytków – Polega na szukaniu artefaktów historycznych. Do najbardziej poszukiwanych należą pozostałości po ludziach zgubione  monety, biżuteria, części uprzęży, metalowe guziki, żetony handlowe, metalowe zabawki, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia, ale nie popadajmy w paranoję. U nas nie ma definicji zabytków, ale czy moneta która była wybita w setkach tysięcy sztuk jest zabytkiem, no nie, a zdazało się że sądy karały naszych kolegów za łyżkę z czasów  II wojny światowej, albo łuskę po I wojnie światowej. NAPRAWDĘ TO ZABYTEK ?

Najczęściej występującym niepożądanym metalem jest
żelazo (gwożdzie, drut ogrodzeniowy, zardzewiałe puszki itp.),
lecz niektóre żelazne i stalowe przedmioty, jak broń, mogą być coś warte. Jeśli prowadzisz poszukiwania na obszarze, gdzie mogą znajdować się niewybuchy, zachowaj ostrożność. Poszukiwania zabytków przeprowadza się głównie na polach, obszarach leśnych i wolnych działkach, więc należy mieć wykrywacz z czułością na dobrą głębokość. W niektórych miejscach jest tak dużo żelaznych odpadów, że metal ten należy dyskryminować, nawet jeśli przegapisz przez to cenne artefakty.


Kilka kawałków zardzewiałego metalu może opowiedzieć historię życia danego miejsca, rodziny lub osoby sprzed setek lat. Działają na wyobrażnię i mogą nadać kontekst naszemu codziennemu życiu. Wartość i kontekst znaleziska mogą zostać utracone bez odpowiedniej dokumentacji i przechowania. Dodając obiekty do swojej kolekcji, obchodż się z nimi delikatnie. Poznaj obszar prowadzenia poszukiwań i pamiętaj, gdzie dokonujesz znalezisk. Opisz dokładnie jak i gdzie je znajdujesz. Możesz wykonać szkic obszaru ze znaleziskami. Jedna z możliwych technik organizacyjnych to przechowywanie wszystkich znalezisk z jednego obszaru w jednym miejscu. Jeśli interesują Cię konkretne przedmioty, jak guziki, wszystkie je możesz przechowywać w jednym miejscu, a okoliczności znalezienia każdego z nich dokładnie opisać. Jeśli wszystkie Twoje znaleziska są wymieszane, Poszukiwanie zabytków bez kategoryzacji lub dokumentacji, ich kontekst zaginie.   Pozwolą określić, które zostały przekopane, zapełnione gruzem lub przepalone ogniem. Informacje te zdradzają historię danego obszaru.


Informacje o obiecujących obszarach do poszukiwań znaleźć możesz w miejscowej  bibliotece, szukaj także w starych gazetach i w Internecie. Gdzie były kiedyś budynki? Które zburzono? Gdzie ludzie zbierali się na tańce lub festyny? Którędy biegły linie kolejowe?
Gdzie ludzie chodzili pływać? W prawie każdym mieście jest stowarzyszenie historyczne  oraz muzeum lokalnej historii. Większość muzeów z wdzięcznością włącza przedmioty do swoich wystaw, więc jeśli nie możesz czegoś zidentyfikować, kurator zrobi to za Ciebie.
Jeśli współpracujesz w miejscowym stowarzyszeniem historycznym lub muzeum,  właściciele działek będą bardziej skłonni udzielać Ci pozwolenia na poszukiwania.


Do najbardziej obiecujących obszarów poszukiwań zabytków należą miejsca  przygotowywane pod zabudowę. Po postawieniu budynków nie będzie już można prowadzić poszukiwań, więc często można przekonać właściciela, że należy jak najszybciej odszukać,  co się da.


Poszukiwanie złota
W Stanach Zjednoczonych, złoto można znaleźć na wielu obszarach stanów zachodnich, na Alasce i na niektórych obszarach Appalachów. Jak mówi stare porzekadło, ,,złoto jest tam, gdzie je znajdziesz”, więc aby znaleźć złoto, należy szukać miejsc znanych w jego występowania.
Najlepszymi miejscami do poszukiwania złota za pomocą wykrywacza metali są zbocza wzgórz, gdyż nie da się ich przeszukiwać za pomocą przepłukiwania nabranego mulu, jak to ma miejsca w strumieniach. Co więcej, złoto na wzgórzach, blisko żyły, często jest w większych ilościach, a więc łatwiej je wykryć, niż z/oto aluwialne (okruchowe), które często jest rozdrabniane podczas przemieszczania się po dnie rzeki wraz ze żwirem podczas powodzi.


Złoto jest cenne, ponieważ jest towarem rzadkim. Nawet szukając na obszarze z dużą ilością złota, możesz przez cały dzień nie znaleźć ani bryłki. Lecz możesz w międzyczasie znajdować inne metale – amunicję myśliwską i treningową, zardzewiałe kawałki drutu kolczastego, kawałki łopat i innych narzędzi górniczych, zardzewiałe puszki itp. Gorące kamienie – kamienie zawierające tlenki żelaza, które dla wykrywacza brzmią, jak metal – też są niedogodnością na obszarach ze złotem. Dyskryminacja jest tu zwykle nieskuteczna, gdyż spowodowany przez nią spadek czułości sprawi, że małe bryłki nie zostaną wychwycone. Jeśli przez wiele godzin nie znalazłeś/łaś żadnego złota i zastanawiasz się, czy wykrywacz aby na pewno dobrze działa lub czy poprawnie z niego korzystasz, należy wziąć pod uwagę ważna kwestię: jeśli wykopujesz niewielkie kawałki metalu, to wykrywacz oprócz nich wyłapałby również złoto!  Ponieważ bryłki złota są w większości małe i przeważnie występują w glebie o wysokiej zawartości minerałów. to i wykrywacze metalu muszą nyć do tego przystosowane.

No ale po co to pisze, przecież w Polsce złota tak nie szukamy, natomiast  wiemy że czytają nas w Australii 🙂 – a tam jest zupełnie inaczej. Z tego co wiem,  to jeśli ktoś bardzo chce w Polsce szukać złota to jest w naszych rzekach i zachęcam do poszukania w internecie wpisując hasło „Polskie złoto”.

Poszukiwanie skrytek


Skrytka stanowi zbiór pieniędzy, biżuterii, złota lub innych kosztowności, który ktoś ukrył. Ludzie zwykle zakopują takie rzeczy w skrzyneczkach pancernych lub słoikach. Jeśli chcesz poszukać skrytki, musisz mieć najpierw pewność, że taka może znajdować się w danym miejscu. To znaczy, że trzeba poszukać informacji. O niektórych skrytkach pisano wielokrotnie w wydrukowanych historiach, lecz musisz umieć odróżnić fakty od fikcji. Jeśli możesz pozyskać kopie starych artykułów z gazet na temat okoliczności zakopania jakiejś skrytki, możesz trafić na rozbieżności, które pomogą ci określić wiarygodność informacji. Często najlepsze informacje można pozyskać od starszych ludzi żyjących w okolicy, gdzie może być skrytka. W przypadku nowszych skrytek, jedyne informacje możesz często pozyskać od rodziny lub znajomych osoby, która ukryła skrytkę.


Nie zawsze jest jasne, do kogo należy skrytka. Czasami należy do osoby, która ją schowała, a czasami do jej potomków, innym razem do właściciela posesji, a jeszcze innym do znalazcy – lub do każdego po trochu. Jeśli zawartość skrytki została skradziona, może to jeszcze bardziej skomplikować sprawę przynależności. Sprawdź, jakie przepisy odnoszą się do danej skrytki i zawsze upewnij się, do kogo należy przed jej wydobyciem.
W porównaniu z monetą, skrytka jest zwykle duża i głęboko położona. Zaleca się użycie trybu wszystkich metali (Al metal) w ruchu.

Nie ważne gdzie szukacie i co szukacie tak naprawdę ważny jest kodeks etyczny poszukiwaczy „skarbów”, jeśli się zastosujemy do niego wszyscy będą mieli korzyść z waszej pasji.

• Przed poszukiwaniami sprawdź przepisy Polskie.
• Szanuj własność prywatną i nie wchodź na cudzą posesję bez pozwolenia.
• Pamiętaj, by zapełniać wszystkie dziury i nie pozostawiać szkód.
• Pozbądź się wszystkich znalezionych śmieci i odpadów, odpowiednio je segregując.
• Szanuj i chroń nasze dziedzictwo zasobów naturalnych, dzikiej przyrody i własność prywatną.
• Bądź dobrym reprezentantem tego hobby, zawsze zachowując rozwagę, troskę i dobre maniery.
• Nigdy nie niszcz skarbów historycznych lub archeologicznych.
• Opinia wszystkich poszukiwaczy skarbów może zależeć od twojego przykładu, więc zawsze pamiętaj o uprzejmości i trosce o innyc.

 

Wk