Techniki szukania. cz 2

Wracając do tematu poprzedniego artykułu nie można zapomnieć dodać, że zawsze chcemy wiedzieć czy nasz cel jest umieszczony głęboko, a znawcy tematu po sygnale potrafią nawet zgadnąć kształt.

To prawda i to nie jest mit, wiele wykrywaczy wbrew pozorom sygnalizuję te informację na różne sposoby. Jeśli chodzi o analogi to wiadomo , że tam dźwięk jest tą informacją która opisuję nam dany przedmiot, bo okrągłe przedmioty dają inny sygnał, leżące na boku inny, miedziane inny a czyste srebro, potrafi czasem „łeb” rozwalić swoim dźwiękiem w słuchawkach. No właśnie słuchawki są dość istotne  w tych wykrywaczach, chodzenie na głośniku, to tak jak słuchanie koncertu Bacha w drugim budynku, obok filharmonii – no może przesadziłem, ale coś w tym jest.

Nowsze wykrywacze np GoldenMask 6, ale i wcześniejsze modele z cyfrowym wyświetlaczem,  pokazują histogram, gdzie oprócz wartości numerycznej jest pokazany graficznie sugerowany skład metalu pod cewką, no i na jakiej głębokości. Osobiście jestem zadowolony z tej funkcji, sam korzystam z tego wykrywacza trzy zakresowego i uważam że jest godny uwagi, ale może kiedyś więcej opisze ten model.

Wracając do tematu wiemy że pod cewką mogą być przedmioty które udają inne przedmioty, np „Polmosy” czyli zakrętki od butelek z alkoholem. Wszyscy je kopiemy i doskonale wiemy jak podnoszą nam ciśnienie, bo każdy myśli ze to sreberko 🙂

Spłaszczone puszki aluminiowe są zazwyczaj identyfikowane jako monety. Ich duży rozmiar wywoła silny sygnał, co skłoni mikrokomputer do stwierdzenia, że ma do czynienia z płytko położoną monetą.

Poniższa technika odróżnia puszki aluminiowe od monet. Poruszaj sondą w przód i w tył, aby wyczuć cel, trzymaj sondę blisko ziemi. Kontynuuj ruch sondą, unosząc ją powoli coraz wyżej. Jeśli reakcja szybko spadnie i nie poszerza się, cel jest zapewne monetą. Jeśli reakcja spada powoli wraz z unoszeniem sondy i poszerza się, cel jest zapewne puszką aluminiową.

Ćwicz tę technikę układając monetę na spłaszczonej puszce aluminiowej na ziemi. Szybko nauczysz się, jak je od siebie odróżniać i już nigdy nie wykopiesz nieopatrznie aluminiowej puszki. Będziesz też wiedzieć, czy cel jest głęboko, czy płytko. Technika ta sprawdza się w trybach wszystkich metali oraz w mniejszym stopniu w trybie dyskryminacji.


Obiekty o pierścieniowatym kształcie lub płaskie i okrągłe jak monety zwykle wywołują węższą, wyraźniejszą reakcję w porównaniu z podobnymi obiektami o nieregularnym kształcie. Najłatwiej zademonstrować to za pomocą aluminiowej nakrętki od napoju. Ma normalny kształt i objętość oraz generuje szerszą reakcję od monety. Jeśli ją jednak spłaszczysz, reakcja stanie się wyraźniejsza i bardziej przypominająca monetę. I tutaj różnice te są przeważnie zauważalne w trybach wszystkich metali.


Długie żelazne lub stalowe obiekty jak gwoździe zwykle generują podwójną reakcję po podłużnym ich zeskanowaniu, a krótszą, słabszą reakcję po zeskanowaniu na wskroś. Jest to najbardziej zauważalne w trybie wszystkich metali w ruchu. Jednak moneta ułożona na krawędzi może wywołać podobną reakcję, więc rozróżniając różne obiekty opieraj się na identyfikacji oraz wyczuciu celu. Obiekty od 5 do 7 cm od sondy zwykle wygenerują przy jej ruchu wiele reakcji, ponieważ pole reakcji blisko niej jest nieregularne.

Głowa boli ale prawda jest taka że tylko chodzenie i testowanie daje wiedze potrzebną do spokojnego przyjemnego chodzenie na tzw. „wykopki”.

 

OCENA CELU

Po pojedynczym przesunięciu sondy nad celem zazwyczaj zobaczysz na wyświetlaczu dwucyfrową identyfikację celu. Kolejne ruchy sondy mogą powodować zmianę tego numeru, co może się wydać niespójne z ustawieniem dyskryminacji. Te wariacje i niespójności stanowią ważną wskazówkę dotyczącą rodzaju zakopanego obiektu.
Większość wykrywaczy metali ma problemy z poprawną identyfikacją stalowych kapsli. Stalowe kapsle „Polmosy” będą często odczytywane jako monety, na górze skali. Numer identyfikacyjny monety zwykle będzie spójny niezależnie od szybkości, czy kąta  ruchu. Odczyty stalowego kapsla będą dużo mniej spójne, szczególnie przy różnej prędkości i kącie ruchów. Biorąc ten fakt pod uwagę, zminimalizujesz ilość wykopanych kapsli.
Informacje z wizualnej identyfikacji celu mogą różnić się od sygnału dźwiękowego wykrywacza, ponieważ system wizualny i dźwiękowy są od siebie niezależne. Wewnętrzne sygnały i algorytmy kontrolujące obraz i dźwięk są różne. Dlatego też to, co słyszy i to, czego nie słyszysz zapewnia dodatkowe informacje na temat identyfikacji celu.

 

FAŁSZYWE SYGNAŁY

Czasami wykrywacz może wydać dźwięk bez obecności obiektu lub gdy wydaje się, że pod ziemią nic ma. Jest ku temu pięć głównych powodów: zakłócenia elektryczne, nieistotne zakopane obiekty, minerały gruntowe, gorące kamienie oraz czułość ustawiona tak wysoko, że dźwięk wewnętrznych obwodów staje się słyszalny. Problemowi zazwyczaj można
zaradzić obniżając czułość.


ZAKŁÓCENIA ELEKTRYCZNE

Zakłócenia elektryczne mogą być powodowane przez linie energetyczne, sprzęty, komputery, telefony komórkowe, lampy fluorescencyjne i parowe, domowe ściemniacze światła, inne pobliskie wykrywacze metali, ploty elektryczne, nadajniki radiowe i burze elektryczne. Jeśli przy trzymaniu wykrywacza bez ruchu w powietrzu powstaje nietypowy hałas, powodem są zakłócenia elektryczne lub dźwięk obwodów wewnętrznych. Chodząc po danym obszarze z wykrywaczem możesz zazwyczaj wyśledzić źródło sygnału. Wyłącz urządzenie go generujące lub wróć kiedy indziej, gdy już może być wyłączone. Jeśli zakłócenia powodowane są liniami energetycznymi, spróbuj wrócić innym razem. Zakłócenia od linii energetycznych zwykle powstają za sprawą czegoś do nich podłączonego, co może być w stanie spoczynku wieczorami lub w weekendy. Jeśli zakłócenia dochodzą z anteny komunikacyjnej lub nadawczej, możesz jedynie obniżyć czułość.
Są wykrywacze które mają specjalną opcję do niwelowania takich zakłóceń.

 

MINERAŁY GRUNTOWE

No właśnie minerały gruntowe i ustawienie grund-balansu ma wiele wspólnego. Bo jak zaczynasz chodzić ustawiasz GB ale jak przejdziesz sto metrów to gleba może się już zmienić, na automacie wykrywacz szybko skoryguję glebe, ale jak sie trafi kamień magnetyczny to po prostu da fałszywy sygnał.
Przewodzące sole mineralne zazwyczaj wywołują szerokie sygnały, które nie zostaną pomylone z obiektami metalicznymi. Częstymi powodami ich występowania są stężenia nawozu mineralnego, miejsca zgromadzenia, za sprawą parowania naturalnych soli mineralnych, pozostałości soli odladzających oraz mocz zwierząt hodowlanych.
W miejscach występowania silnego ognia, jak ognisko, gdzie spalono pień w ramach czyszczenia gruntu, minerały gleby mogą ulec zmianie za sprawą utlenienia, co sprawia, że ich ustawienie niwelacji wpływu gruntu jest niższe, niż w przypadku otaczającej to miejsce gleby. W takim wypadku pracuj powoli i zmieniaj ustawienie niwelacji gruntu tak często, jak jest to konieczne.
Na niektórych obszarach wyrzucono przewodzące prąd minerały przemysłowe jak koks, żużel (po spalaniu paliw mineralnych) i węgiel drzewny lub zapełniono nimi teren. Poszczególne grudki tych materiałów można zazwyczaj wyciszyć redukując czułość i szukając przy ustawieniu dyskryminacji na poziomie co najmniej 25. Jeśli jednak teraz składa się przeważnie z takich materiałów, możesz nie być w stanie wykrywać po cichu. W takim wypadku nie zaczynaj kopać, jeśli sygnał nie jest wyraźny i powtarzalny.Przewodzące prąd naturalne minerały jak grafit, lupek grafitowy lub minerały rudy siarczku są rzadko spotykane poza poszukiwaniami złota. Szukając złota musisz być w stanie usłyszeć wszystko, a także spodziewać się kopać za przewodzącymi minerałami, które okażą się nie być zlotem. W danym miejscu możesz nauczyć się rozpoznawać jakie kamienie zawierają takie minerały oraz ignorować je, jeśli miejscowi twierdzą, że nie ma w nich złota.

A GORĄCE KAMIENIE  Co to? Gorący kamień to taki, który wywołuje sygnał dźwiękowy w wykrywaczu, ponieważ zawiera minerały żelaza. Bez wchodzenia w temat jest ich dość sporo i większość wykrywaczy po prostu się myli.  Natomiast pamiętajcie że trzeba je oglądać dokładnie, bo mogą się okazać meteorytem, a to inny temat. Poszukajcie w sieci pana Janusza Kosmowskiego, na kanale YT – Astrokosmo.

Korzystanie z kontroli czułości

W wypadku powstania niepożądanych sygnałów wywołanych przez zakłócenia elektryczne z linii energetycznych, urządzeń elektrycznych lub elektronicznych albo innego wykrywacza metali, zazwyczaj konieczne się staje obniżenie ustawienia czułości, by uzyskać ciche działanie. Ewentualnie skorzystaj z opisanej tu funkcji zmiany częstotliwości.
Jeśli podczas poszukiwań cały czas otrzymujesz sygnały nieprowadzące do metalowych celów, możesz wykrywać małe lub głęboko położone cele, których odkopanie przy pomocy dostępnych środków może być niemożliwe. Może lepiej będzie zatem obniżyć ustawienie czułości.

Tematu nie wyczerpałem, więc zanosi się na trzecią część i tak się stanie