Srebrne talary sprzed 400 lat w zasypanej piwnicy

To chyba największe odkrycie talarów w województwie lubuskim. Prawie 90 srebrnych monet – w większkości wybitych w stolicy Saksonii – znaleźli archeolodzy podczas prac w Kożuchowie.

Archeolodzy pracowali w Kożuchowie, na jednnej z uliczek odchodzących od rynku. Na działce, gdzie trwały prace, kiedyś stały kamienice, niektóre zostały zniszczone w czasie wojny, niektóre w późniejszym czasie. Ostatnio miejsce było połączeniem skwerku z dzikim parkingiem. Działkę od miasta kupił inwestor, który postanowił zbudować na niej budynek mieszkalno-usługowy. 

Znaleźli 89 srebrnych monet

Archeolodzy  znaleźli monety podczas odgruzowywania przejścia między dwoma pomieszczeniami piwnicy. Gdy Sławomir Kałagate ruszył warstwę ziemi, na kamienną posadzkę wysypały się monety. Ziemię oczywiście dokładnie sprawdzili dodatkowo wykrywaczami metalu.

Jak opowiadał archeolog Bartłomiej Gruszka  (autor zdjęć) – „wiedzieliśmy, że ziemia kryje fundamenty kamienic. Odkopaliśmy i udokumentowaliśmy kamienno-ceglane fundamenty dwóch budynków, najstarsze pochodzą z XVI w. – mówi Bartłomiej Gruszka. – O takie relikty niezwykle trudno w Zielonej Górze, tak starej zabudowy zachowało się niewiele – dodaje.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, umieszczonego na portalu Gazety Wyborczej z Zielonej Góry.

Wk