RODZAJE CEWEK DO WYKRYWANIA METALI

Bez wątpienia poszukiwanie metali to ekscytujące hobby. Większość ludzi, którzy przynajmniej raz zauważyli cenny cel, taki jak stara moneta, relikwia lub biżuteria, nie może się zatrzymać na tym hobby. Z czasem poszukiwacze chcą więcej i zaczynają szukać sposobów na ulepszenie swojej pasji, aby osiągnąć wyższą produktywność. Jednym ze sposobów na to jest zakup dodatkowych cewek. Jednak biorąc pod uwagę liczbę opcji, wybór staje się skomplikowany. Zobaczmy więc, jakie cewki są dostępne na rynku i co robi każda z nich.

 

Rozmiar cewki określa głębokość zasięgu i wpływa na czułość detektora. Główna zasada jest taka, że ​​im większa cewka, tym większy zasięg obejmuje i tym większa jest głębokość zasięgu. Oczywiście warto zapłacić za większy zasięg i prawdopodobnie chcesz mieć większe znaleziska w swoim zestawie. Jednak duże cewki są mniej wrażliwe na mniejsze obiekty, a jednocześnie są bardziej skłonne do wychwytywania zakłóceń elektromagnetycznych. W rezultacie możesz spotkać się z sytuacją, w której będziesz musiał zmniejszyć ogólną czułość, aby uniknąć zakłóceń.

 

Z kolei mniejsze cewki lepiej współpracują z małymi celami i są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Cewki te przydają się również podczas pracy w wąskich miejscach, w których brakuje miejsca.

 

W praktyce, aby znaleźć monety i głębokie cele, potrzebujesz większej opcji, a na tandetnych lokalizacjach, gdzie małe znaleziska można zakopać razem z wszelkiego rodzaju metalowymi przedmiotami, małe cewki będą bardziej skuteczne.

 

Jeśli bardziej interesujesz się poszukiwaniami, wybierz dużą cewkę. Po pierwsze, w większości przypadków poszukiwania odbywają się w odległych lokalizacjach, w których zakłócenia są prawie nieobecne, więc duża cewka zapewni zasięg i głębokość. Z drugiej strony mała cewka znajdzie bryłki blisko powierzchni.

 

cewki wielkość ma znaczenie

 

Kształt cewki może mieć znaczenie.

Kształt może okazać się kluczowy dla skutecznego poszukiwania. Cewki okrągłe są najbardziej rozpowszechnione, ponieważ wykazują stabilność działania i najlepsze specyfikacje techniczne. Inne kształty są często przydatne w różnych warunkach.

 

Ogólnie cewki eliptyczne są bardziej zwrotne w lesie, a gdy na miejscu znajdują się duże obiekty, jednocześnie obejmują ten sam zakres przeczesywania, co modele okrągłe. Z kolei konstrukcja pod gołym niebem sprawia, że ​​cewka jest lżejsza i usprawnia poszukiwania na płytkich wodach lub pod wodą.

 

CEWKA KONCENTRYCZNA

Cewki koncentryczne mają swoją pętlę nadawczą wzdłuż krawędzi, podczas gdy pętla odbiorcza znajduje się pośrodku, tworząc stożkowy kształt sygnału. Taka konfiguracja wymaga jak najdokładniejszego zachodzenia na siebie każdego zamachu, ale jest najbardziej skuteczna w wykrywaniu celów.

CEWKA DD

Jest to bardzo popularna konfiguracja cewki, w której dwie pętle w kształcie litery D zachodzą na siebie w środku. Kształtują sygnał w postaci noża, dzięki czemu jest mocny i bardzo dokładny. Konfiguracja DD jest stabilna w działaniu, zapewnia znaczną głębokość zasięgu, dobry balans gruntu i nie ma potrzeby nakładania się papki podczas wykrywania.

CEWKA MONO

Konfiguracja mono sugeruje tylko jedną pętlę wzdłuż krawędzi, która odbiera i przesyła sygnały. Ten typ zapewnia najlepszą głębokość zasięgu podczas poszukiwania skarbów, nawet w porównaniu z DD. Jednak jego równowaga gruntowa jest gorsza, zwłaszcza na glebach silnie zmineralizowanych.

 

Oczywiście powstają teraz bardziej nowoczesne i dopracowane konstrukcje, naszpikowane elektroniką która pomaga w pracy i prędkości oraz dokładności namierzania i rozpoznawania celu, ale klasyka cewek jest oparta na tych które były wymyślone wiele lat temu.  Czy coś się zmieni, bo wiemy ze cewka i baterię to dosyć spory dodatek do całkowitej wagi wykrywacza metali:)

Wniosek
Należy uczciwie stwierdzić, że dodatkowa cewka może wzbogacić funkcje wykrywacza metali i zwiększyć wydajność poszukiwania skarbów. Niezależnie od tego, do jakiego aspektu chcesz się zastosować – głębokość, dyskryminacja lub większy zasięg – istnieją cewki, które mogą spełnić Twoje wymagania, zazwyczaj kończy się na tym ze mamy dwa rodzaje cewek, tzw snajperkę do zadań specjalnych i tą którą kupiliśmy w zestawie, oczywiście są wyjątki, bo znam takich co mają po parę, ale nasze polskie realia są jakie są i wiemy że komplet cewek może kosztować nawet kilka ładnych tysięcy
 
WK.