Polak odkrywcą złotego wisiora z wizerunkiem centuriona!

 

Emocje były ogromne – mówi Dawid Adamowski, twórca kanału “Odkrywca Goblin”, który na polach pod Londynem odkrył złoty wiktoriański wisior pieczętny z XIX wieku. – Takie odkrycia nie zdarzają się często i mam świadomość, że wyczerpałem swoje szczęście na kilka lat z góry – dodaje. I rzeczywiście – znalezisko, choć niewielkich rozmiarów, robi ogromne wrażenie.

Dawid Adamowski pochodzi z województwa opolskiego teraz mieszka i pracuję pod Londynem. Poszukiwaniami zajmuje się od paru miesięcy. Swoją przygodę zaczynał od Garretta Ace’a 400i, obecnie używa wykrywacza XP ORX.  Dawid opowiada o swoich doznaniach na kanale “Odkrywca Goblin”. Obecnie, choć kanał istnieje parę miesięcy, śledzi go już prawie 7 tysięcy osób.

Na ostatnim filmie “Znalazłem skarb! Jest złoto” można zobaczyć moment odkrycia złotego wisiora, wiele emocji !  Zupełnie jak u naszego kolegi Mariusza Cieplucha, który każde odkryte złoto świętuje swoim “golden dance”. Zresztą Golden Maniek towarzyszył tego dnia Dawidowi. I tak skomentował jego odkrycie: “Mi też zdarzyło się znaleźć złoto. W takich chwilach trudno się opanować. Te momenty zapamiętuje się do końca życia”.

Przejdźmy do samego znaleziska. To wisior z tłokiem pieczętnym wykonany z 9-karatowego złota. Jego długość wynosi około 3,5 cm, sam tłok ma średnicę 2 cm. Wstępnie wydatowany został połowę XIX wieku. W polu pieczęci znajduje się skrupulatnie wyżłobiony wizerunek rzymskiego centuriona. Co ciekawe, wyjazd na pole nie był tamtego dnia planowany.

Zobaczcie sobie parę zdjęć tego pięknego przedmiotu. Zdjęcie pochodzą z portalu historycznego www.zdziennikaodkrywcy.pl/  Prowadzi go nasz dobry kolega i wielki pasjonat historii. Polecamy jego opracowania i ciekawe artykuły.

Polecamy też jego książki, ma świetną rękę do pisania opowieści które rozpalają w nas tą pasję, która nas właśnie pcha nawet w deszczowe dni:) już teraz wiemy że warto!

Co teraz stanie się ze znaleziskiem? Dawid  powiedział że choć wisior ma mniej niż 300 lat, zdecydowałem o poinformowaniu o jego odkryciu muzeum.

To kolejny poszukiwawczy sukces Polaka na Wyspach Brytyjskich. Prawda że duma w nas rośnie gdy takie historię się czyta!.

Aby więcej takich informacijj.

Wk