Badania archeologiczne w miejscu bitwy pod Mokrą k. Częstochowy

Badania archeologiczne w miejscu bitwy pod Mokrą k. Częstochowy

Bitwa pod Mokrą – jedno z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego podczas II wojny światowej, które miało miejsce 1 września 1939 roku w pobliżu wsi Mokra, 5 km na północ od miasta Kłobuck, 23 km na północny zachód od Częstochowy. 

W miejscu gdzie odbyła się bitwa od 4 sezonów trwają badania archeologiczne wpierane przez detektorystów i pasjonatów historii. Film przedstawia pracę archeologów i detektorystów. Pokazuje współpracę obu stron – świata naukowego i pasjonatów. Obejrzyj film i poczuj klimat badań archeologicznych pod Mokrą.  Ciekawym znaleziskiem była butelka z kawałkami gazety i łuskami od URA, Polskiego wynalazku o którym można poczytać w sieci wiele wspanialych opini. A tak naprawdę.

 

Karabin przeciwpancerny wz. 35, tu mozna poczytać o nim .

Karabin przeciwpancerny wz. 35

 

Butelkę znalazł Krzysiek Kępiński, jest to niebywałe znalezisko tym bardziej że nikt wcześniej nie wiedział, że ta broń była używana na polu walki.  Broń była trzymana w tajemnicy, Niemcy nie wiedzieli co to za broń rozwala i wozy bojowe, nie spodziewali się takiego czegoś po naszej stronie. Prawdopodobnie żołnierz schował właśnie przed Niemcami amonicje, aby nie dostali ją w swoje ręce. 

Obejrzyj film i poczuj klimat badań archeologicznych pod Mokrą..

 

 

 

kliknij w link aby zobaczyć FILM

https://www.youtube.com/watch?v=nJqd_QqwaKU

 

 

Wk